Lalka (2011)

Bezpośrednia transmisja przedstawienia z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Transmisję widowiska zaprezentowała TVP Kultura.

Pierwsze musicalowe odczytanie powieści Bolesława Prusa. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni w lutym 2010 roku. Zdobyła ogromną popularność widzów i uznanie krytyki.
Wojciech Kościelniak został za ten spektakl nominowany do nagrody TVP Kultura "Gwarancje Kultury" oraz do Paszportów Polityki.

Sceniczna adaptacja "Lalki" nie obejmuje rzecz jasna całości powieści.
- Wykorzystałem wątek miłości między Łęcką i Wokulskim. Nie zmieściłem wątku Stawskiej, nie ma wątku kamienicy, studentów. Krzeszowska jest potraktowana również bardzo szczątkowo - zaznacza reżyser.
Wokulski u Kościelniaka to pełen tajemnicy i sprzeczności kupiec, przez innych nazywany wariatem i awanturnikiem. Jego aspiracje i energia ścierają się z krzywdzącymi stereotypami arystokracji, dla nich (jak i dla swojej ukochanej) zawsze pozostanie galanteryjnym kupcem. Z goryczą stwierdza, że próżniak, szuler, nawet złodziej, byle miał nazwisko, stanowi dla nich dobre towarzystwo, ale kupiec jest pariasem. Kocha do szaleństwa, traci rozum, chce wyzbyć się wszystkiego, by zdobyć miłość Izabeli. Reżyser wykorzystuje przemyślenia Rzeckiego o daremności dążeń ludzkich, z góry skazanych na porażkę. Przypomina słowa starego subiekta:
- Głupstwo, wszystko głupstwo!... a wam, gdybyście myśleli, mogłoby się zdawać, że to jest coś wielkiego! Marionetki!... Wszystko marionetki!
Metafora lalki buduje obraz sceniczny. Aktorzy wyglądają i ruszają się jak lalki, ich ruch oparty jest na mechanizmie zastygania i ożywania. Muzykę do przedstawienia skomponował znakomity akordeonista Piotr Dziubek. [TVP]

CZĘŚĆ 1:

CZĘŚĆ 2:


Autor sztuki: Bolesław Prus (Aleksander Głowacki)
Tytuł oryginalny: „Lalka”
Produkcja: 2011
Premiera TV: 12 marzec 2011 (transmisja na żywo)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Stanisław Wokulski

Izabela Łęcka

Ignacy Rzecki

Tomasz Łęcki

Hrabina Karolowa

Kazio Starski

Baronowa Wąsowska

Profesor Geist

Marta

Subiekt Mraczewski

Subiekt Kleja

Subiekt Lisiecki

Szuman

Panna Florentyna

Pani Meliton

Pani Meliton; Lalka

Baron Krzeszowski

Baronowa Krzeszowska; Lalka

Suzin

Książę

Magazynier

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka

Lalka



IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.190420

(POL) polski,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz